Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
13 marca 2018

Recenzja książki
Samotnia t.2

Karol Dickens

Oficjalna recenzja zespołu BookHunter.pl

9.0
średnia ocena
9
ocena recenzenta

Autor recenzji

Samotnia t.2 - Recenzja:

Samotnia

Charles Dickens wielkim pisarzem był – to nie ulega wątpliwości. Nie jest to moje pierwsze spotkanie z Dickensem i oczywiście spodziewałam się dobrej literatury, natomiast otrzymałam arcydzieło.

Mimo depresyjnego tytułu, „Samotnia”, jak prawie każda książka Dickensa, jest opowieścią o nadziei. O tej, która jest wystawiona na próbę, czasem zanika, ale ostatecznie święci triumfy. W tej książce autor po raz kolejny pokazał bolączki Brytyjczyków, i tych biednych i tych bogatych, tym razem za tło przyjmując angielskie sądownictwo. Głównym wątkiem powieści jest proces Jarndyce kontra Jarndyce, który trwa od dziesięcioleci. Był on polem nauki i rozwoju kariery niezliczonej ilości adwokatów i sędziów, a do rozwiązania nie zbliżono się nawet o milimetr. Gdy w tle cały czas toczy się proces poznajemy główną bohaterkę, Esther Summerson. Sierota wychowana przez surową ciotkę, dzięki szczęśliwemu (wydawałoby się) zrządzeniu losu trafia pod dach pana Jarndyce, uwikłanego w proces, jednak starającego się trzymać od niego najdalej jak się da, właściciela domu zwanego Samotonią. To właśnie Esther, dzieląc się głosem z narratorem, prowadzi nas przez tę powieść.

W każdej książce Charlesa Dickensa poruszany jest temat niesprawiedliwości społecznej. Tym razem zarzuty postawiono nieudolnemu systemowi sądownictwa, fałszywej filantropii, taniej ewangelizacji, kastowości oraz konwenansom, a przede wszystkim biedzie. W swoich sądach Dickens nie pomija nikogo: arystokracja, mieszczanie, lud – każdy ma coś „za uszami”. Autor wychwala skromność, ciężką pracę, dobrze pojętą dobroczynność, a przede wszystkim dobre serca – zwłaszcza dobre serca ludzi, którzy w życiu wcale nie mieli lekko. A w angielskim społeczeństwie XIX wieku biedy i niedostatku nie brakowało.

„Samotnia” to bardzo dojrzała powieść wybitnego autora. Nie ma tu moralizatorstwa, są za to wyraźnie nakreślone postacie, które ilustrują poglądy autora odnośnie swoich pobratymców. Wystawia im surową, jednak (wydaje się) sprawiedliwą ocenę. Czytanie tej książki to sama przyjemność. Jeżeli ktoś chce poznać Dickensa z najlepszej strony to należy sięgnąć właśnie po tę powieść. Na potwierdzenie tych słów dodam, że „Samotnia” została wpisana przez BBC do zestawienia 20 brytyjskich książek wszech czasów.

Cieszę się niezmiernie, że wydawnictwo przypomina nam klasykę literatury, w dodatku w przepięknym wydaniu z oryginalnymi ilustracjami. Powieść chce się przeczytać, ale również postawić na półce, co daje podwójną radość każdemu miłośnikowi książek.

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika Emaleth

Liczba wyświetleń: 71


Tagi książki (4)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Ostatnie patronaty
Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

rogue-666 - 1059 ptk.
Przy-Kawie-Z-Ksiazka - 528 ptk.
Rewolwerowiec - 438 ptk.
justyna - 296 ptk.
Impuls - 220 ptk.

zobacz pełny ranking

23910 książek
nasz cel: 30 000, do dodania pozostało 6090

2839 adaptacji
nasz cel: 3 000, do dodania pozostało 161

3771 autorów ze zdjęciami
nasz cel: 4 000, do dodania pozostało 229

Losowy cytat

"Nie masz nad nami władzy, oświadczył Audytor. Nie jesteśmy żywi.
ALE DEMONSTRUJECIE AROGANCJĘ, ZAROZUMIAŁOŚĆ I GŁUPOTĘ. TO EMOCJE. POWIEDZIAŁBYM, ŻE TO OZNAKI ŻYCIA."


Terry Pratchett

Złodziej czasu
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2017 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt