Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
7 marca 2019

Recenzja książki
Sztuka słyszenia bicia serca

Jan-Philipp Sendker

8.2
średnia ocena
9
ocena recenzenta

Autor recenzji

Sztuka słyszenia bicia serca - Recenzja:

Wielka miłość w Birmie

Są takie książki, które zostają w naszej podświadomości na długo, a w najmniej spodziewanych momentach jakiś drobiazg sprawia, że przypominamy sobie o nich. Jedną z takich lektur jest dla mnie Sztuka słyszenia bicia serca, o której chciałabym Wam dziś opowiedzieć.

 

Ojciec Julii pewnego dnia wyszedł rano z domu i już nie wrócił. Dziewczyna kilka lat później znajduje w jego rzeczach tajemniczy list sprzed czterdziestu lat, od kobiety mieszkającej po drugiej stronie kuli ziemskiej. Julia leci z Nowego Jorku do Birmy, a jej podróż jest tak naprawdę jedynie pretekstem do opowiedzenia historii o wyjątkowym życiu ojca. 

Na kartach tej powieści widać wyraźny kontrast pomiędzy racjonalnym światem, jaki znamy, i pełną przesądów, dawną Birmą. Chociaż akcja przenosi nas kilkadziesiąt lat wcześniej, na ich przestrzeni wiele się nie zmienia. Wiara w słowa miejscowych astrologów mocno zakorzeniła się w tradycji Birmy, definiując życie Tin Wina, głównego bohatera Sztuki słyszenia bicia serca.

Przed lekturą, za każdym razem wspominając ten tytuł zastanawiałam się, czy poprawnie go wymieniam. Każdy z nas musi sam odkryć magię jego złożoności, a także ukryte znaczenie. Te słowa zdradzają jednak dużo na temat języka, jakim napisana jest Sztuka słyszenia bicia sercaCzytając miałam wrażenie, że zdania układają się w mojej głowie jak muzyka, tworząc subtelną melodię. Blisko jej do poezji, ponieważ jest pełna pięknych, zapadających w pamięć słów, wplecionych w akcję. Z drugiej strony wydarzenia były pełne emocji, chociaż często dramatyczne, miały w sobie jednak jakiś spokój, sugerujący pełne wzruszenia, szczęśliwe zakończenie. 

Okładka jest tak samo klimatyczna, jak zawartość, którą kryje. Jednak jej tylna część krzyczy, w ilu krajach ta książka stała się bestsellerem oraz jak bardzo jest wspaniała, nie zdradzając nic z fabuły. Niestety, gdybym zobaczyła ją w księgarni, pewnie odłożyłabym ją na półkę, nie ufając tym słowom. Na szczęście sprawdziłam kilka opinii na temat poprzedniego wydania i zdecydowałam się dać jej szansę, chociaż nigdzie nie mogłam znaleźć żadnej konkretnej informacji o zarysie akcji. A gdyby tylko z tyłu znalazło się kilka słów wprowadzenia, wcale bym się nad tą lekturą nie zastanawiała. 

Ogromnie się cieszę, że dałam Sztuce słyszenia bicia serca szansę mimo tego nieporozumienia z opisem. To piękna, ponadczasowa opowieść o miłości, która połączyła dwójkę wyjątkowych ludzi. Wzrusza, uczy i zapada w pamięć, a w dodatku jest napisana pięknym językiem, dlatego z całego serca polecam Wam tę lekturę na jeden czy dwa wieczory. Jeśli zdecydujecie się wybrać w podróż do Birmy, radzę zabrać ze sobą zapas chusteczek. Emocjonalne katharsis gwarantowane.

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika onlypretenderpl

Liczba wyświetleń: 84


Tagi książki (3)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Ostatnie patronaty
Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Sirroco - 783 ptk.
Pani-wynalazkowa - 631 ptk.
ambros - 622 ptk.
GosiaPupu - 602 ptk.
Majkson - 588 ptk.

zobacz pełny ranking

24511 książek
nasz cel: 30 000, do dodania pozostało 5489

2877 adaptacji
nasz cel: 3 000, do dodania pozostało 123

3842 autorów ze zdjęciami
nasz cel: 4 000, do dodania pozostało 158

Losowy cytat

"- Jak chuligański napad, to chuligański napad. Wybijamy szybę i włazimy!
- I musimy się zachowywać jak skończone chamy, żeby nie nasuwać żadnych głupich podejrzeń - zauważył z naciskiem Lesio. - Nie mówić „dzień dobry”, ani nic takiego!"


Joanna Chmielewska

Dzikie białko
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2017 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt