Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
15 kwietnia 2019

Recenzja książki
Kalendarz z dziewuchami

Ada Johnson

7.0
średnia ocena
7
ocena recenzenta

Autor recenzji

Kalendarz z dziewuchami - Recenzja:

"Kalendarz z Dziewuchami" - sympatyczna "telenowela"

"Kalendarz z Dziewuchami" jest debiutem Ady Johnson i jak na pierwszą książkę w karierze prezentuje się całkiem przyzwoicie.

Tytuł pochodzi od prezentu, który otrzymała główna bohaterka - kalendarza ze zdjęciami czwórki swoich najlepszych przyjaciółek. Głównym wątkiem książki są przygody Ady i jej zgranej bandy dziewczyn. Akcja rozpoczyna się 22 lipca w dzień jej ślubu i obejmuje czas do Sylwestra półtora roku później. Wydarzenia toczą się niespiesznie, swoim własnym tempem i ukazują realia życia roztrzepanej świeżo upieczonej mężatki. Tak roztargnionej. że posiada telefon stacjonarny jedynie po to, aby dzwoniąc z niego lokalizować swoją komórkę.

W książce znajdziemy całą gamę nietuzinkowych postaci, krążących wokół tytułowych Dziewuch. Jest mama zaczytująca się kryminałami o Wallanderze, mężowie, dzieci, sąsiedzi, kuzynostwo i nawet wciągnięci do klanu pozornie obcy ludzie. W pierwszym rozdziale autorka atakuje nas taką ilością imion, że trudno się zorientować "kto jest kim". Na szczęście na dalszych stronach bohaterowie przyzywani są zazwyczaj ze zgrabnie wplecioną wzmianką o kim mowa.

W książce znajdziemy liczne nawiązania do literatury, szczególnie polskiej. Niejedna postać bowiem lubi odpocząć przy miłej lekturze (Joanny Chmielewskiej, Małgorzaty Musierowicz) lub filmie (pojawiają się zwłaszcza tytuły mainstrimowe i popowe: Mad Max, Star Wars czy Spiderman). Nie brakuje też odważnych tekstów, którymi przyjaciółki wymieniają się przez grupowy komunikator internetowy. Znajdziemy nawet takie "smaczki" jak "z gówna ukręcić twarożek". Nie razi to jednak zbytnio, gdyż większość przekleństw i niecenzuralnych wypowiedzi jest uzasadniona kontekstem.

Akcja toczy się w większość na angielskiej wsi, gdzie wyemigrowała główna postać, ale w ramach wycieczek wypoczynkowych na kartach książki zawitamy też do rodzinnego Torunia Ady, Zakopanego, Krakowa czy też do Szkocji. W teorii akcja osadzona jest wokół tajemnego liściku, wręczonego z okazji zamążpójścia, myli się jednak ten, kto myśli, że znajdziemy na kartach książki jakiś wątek sensacyjny. Akcja toczy się powoli, przypominając niekiedy serial "Klan", zwłaszcza gdy Dziewuchy opowiadają sobie wzajemnie przebieg dnia. Trudno jednak uznać to za wyraźny zarzut, bowiem do czynienia mamy z literaturą obyczajową, z lekkim wątkiem komediowym. I choć może Bridget Jones to nie jest, ale w miarę czytania można śmiało zapałać sympatią do bohaterów. Liczy się przesłanie, a w tej książce brzmi ono: "przyjaciele to rodzina XXI wieku".

 

 

 

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika Mery

Liczba wyświetleń: 71


Tagi książki (3)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Ostatnie patronaty
Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Sirroco - 1274 ptk.
rabe - 983 ptk.
Pani-wynalazkowa - 812 ptk.
Majkson - 728 ptk.
aleksandra.wen - 676 ptk.

zobacz pełny ranking

24427 książek
nasz cel: 30 000, do dodania pozostało 5573

2876 adaptacji
nasz cel: 3 000, do dodania pozostało 124

3836 autorów ze zdjęciami
nasz cel: 4 000, do dodania pozostało 164

Losowy cytat

"Księżyc dłużej niż ktokolwiek inny obserwował z bliska Ziemię. Prawdopodobnie widział wszystkie zachodzące na niej zjawiska i śledził ludzkie poczynania. Ale milczał i nic na ten temat nie mówił. Tylko zawsze chłodno i precyzyjnie nosił w sobie ciężar przeszłości. Nie było na nim powietrza ani wiatru. Próżnia nadawała się do przechowywania nieskazitelnych wspomnień."


Haruki Murakami

1Q84 t. 1
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2017 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt