Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
11 czerwca 2019

Recenzja książki
Człowiek o fasetkowych oczach

Ming-yi Wu

8.4
średnia ocena
8
ocena recenzenta

Autor recenzji

Człowiek o fasetkowych oczach - Recenzja:

Powieść utkana z ludzkich historii

Po przeczytaniu książki autorstwa Wu Ming-Yi długo zastanawiałam się, o czym właściwie była ta powieść. Czy to baśń o niezwykłym ludzie zamieszkującym wyspę Wayo Wayo? Czy powieść science fiction opowiadająca o ludziach układających sobie życie po nie tak znowu nieprawdopodobnej katastrofie ekologicznej? Albo historia człowieka, który nie potrafi funkcjonować bez ryzyka i adrenaliny? A może dramat o kobiecie zmagającej się z bólem po utracie najbliższych?

A jeśli nawet Wu Ming-Yi napisał o tym wszystkim w jednej książce, to jak mu się w ogóle udało to połączyć w spójną całość? Nie potrafię odpowiedzieć jak, ale jak dla mnie, to się udało.

„Człowiek o fasetkowych oczach” intryguje od pierwszych rozdziałów, kiedy poznajemy pierwszoplanowych bohaterów, Atrego i Alice. Świadomie nazywam ich pierwszoplanowymi a nie głównymi bohaterami, bo Wu Ming-Yi dał w swojej książce miejsce bardzo wielu postaciom, których historie są opowiedziane z takim samym zaangażowaniem jak wspomnianej wcześniej dwójki.

Atre jest drugim synem w rodzinie zamieszkującej wyspę Wayo Wayo, a przeznaczeniem drugiego syna jest wypłynięcie w morze, w bezkresną nicość, by zostać ofiarą dla morskiego boga. Jednak Atre chce żyć. To zupełnie inaczej niż Tajwanka Alice, która, kiedy ją poznajemy, chce umrzeć. Nie potrafi się odnaleźć w życiu po utracie męża i syna, i właśnie szuka nowych właścicieli dla przedmiotów zgromadzonych w domu, by móc pożegnać się z tym światem.

Jednak w następstwie katastrofy ekologicznej spowodowanej przez uderzenie w wybrzeże Tajwanu dryfującej po Pacyfiku wyspy śmieci, ścieżki Atrego i Alice się spotykają i tworzy się między nimi niezwykła więź, która popycha ich do wyruszenia we wspólną drogę.

Jak już wcześniej wspomniałam, Wu Ming-Yi gdzieś obok przedstawia losy osób ze świata Alice i ze świata Atrego, stawiających czoła przeciwnościom ze swojej, mniej lub bardziej niezwykłej, codzienności. I jak dla mnie to te historie nadają głębi wykreowanej przez autora rzeczywistości. Podoba mi się też to, Wu Ming-Yi z rozmysłem prowadzi czytelnika, w równym tempie rozwijając historie bohaterów, co znajduje swoje odbicie we współgrających ze sobą tytułach podrozdziałów.

„Człowiek o fasetkowych oczach” zabrał mnie w niezwykłą, chociaż dość przygnębiającą, podróż. Książkę czyta się szybko, ale nie jest to lekka lektura. Nie tylko wydarzenia z życia bohaterów, ale też samo tło historii, czyli bardzo realna katastrofa ekologiczna, która tak naprawdę mogłaby się zdarzyć w naszym świecie w każdej chwili, skłaniają do refleksji nad tym, gdzie właściwie zabrnęliśmy jako ludzkość i czy jest jeszcze szansa byśmy odwrócili pewne procesy i przełamali coraz bardziej opanowującą nas samotność.

 

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika Fallow

Liczba wyświetleń: 365


Tagi książki (6)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 2208 ptk.
magical_bookcase - 1629 ptk.
Mery - 744 ptk.
Ervisha - 628 ptk.
ambros - 510 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Myślę, że nasz mózg wie, co robi, kiedy każe nam zapomnieć."


Zygmunt Miłoszewski

Uwikłanie
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt