Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
10 września 2019

Recenzja książki
Wyspa w kałuży

Lech Foremski

8.0
średnia ocena
8
ocena recenzenta

Autor recenzji

Wyspa w kałuży - Recenzja:

Powieść o dorastaniu

"Nie jestem już dzieckiem - słowa te obijały się złowrogim echem po całej mojej duszy, bo chciałem nim być i wszystko we mnie łkało, pragnąc powrotu dzieciństwa. Jednak musiałem stłumić krzyk serca."

Z przyjemnością piszę tę recenzję, gdyż w moje ręce trafiła prawdziwa perełka. Jestem pełna zachwytu nad książką Lecha Foremskiego. Akcja powieści dzieje się w latach PRL-u, co jest bardzo ciekawym zabiegiem ze strony autora. Przenosimy się w czasy, kiedy dzieci były wychowywane w inny sposób niż współcześnie. Całość czyta się bardzo szybko.

Kiedy poznajemy Krzysia, ma on 8 lat. Jest dobrym zwyczajnym dzieckiem, ale w dniu pojawienia się na jego drodze Bogusia, jego życie zmieni się. Nowy kolega namawia chłopca do złych rzeczy i kusi używkami. Wspólne zabawy zamieniają się w pijaństwo i inne niebezpieczne gry. Starszy chłopak jest zepsuty do szpiku kości, sieje postrach wśród rówieśników. Krzyś próbuje się bronić, ale nie potrafi odmawiać Bogdanowi, pozostaje pod jego silnym wpływem. Życie głównego bohatera komplikuje także rozstanie rodziców, trudne relacje z nimi i starszymi siostrami. Brak odpowiedniej opieki i zainteresowania ze strony matki i ojca sprawiają, że dziecko jeszcze bardziej zagłębia się w niemoralności, wpada w sidła zła. Rodzice zdają się tego nie dostrzegać, zajęci swoimi sprawami. Perypetie Krzysztofa śledzimy przez kilka lat, będzie miał on swoje wzloty i upadki, próby poprawy i unikania swojego kusiciela oraz powroty na złą drogę. W życiu nastolatka pojawi się także kobieta, która również będzie miała ogromny na niego wpływ.

"Wyspa w kałuży" to ambitna lektura, która wywołuje emocje i nie pozostawia czytelnika obojętnym. To ciekawy portret psychologiczny dziecka, a następnie młodego chłopca, który jest zagubiony w świecie i nie do końca pojmuje, co dzieje się wokół niego. Szuka pomocy i akceptacji, co dostaje w bardzo skąpej ilości. Jest pozostawiony sam w sobie i jedyną osobą, która jest w stanie go uratować, to jego nauczycielka.

Nie spodziewałam się aż tak dobrej mocnej powieści. Książka jest gorzka, naszpikowana złymi emocjami, chociaż również pojawia się nadzieja, że chłopak wyrośnie na dobrego człowieka. A także miłość: początkowo platoniczna i bez żadnych szans na jakąkolwiek przyszłość.

Przeczytajcie sami.

Marta Ginter

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika Gość

Liczba wyświetleń: 81


Tagi książki (3)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Eli1605 - 4074 ptk.
fprefect - 2000 ptk.
mkcelinska - 804 ptk.
aleksandra.wen - 787 ptk.
Pani-wynalazkowa - 777 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Zmienia się pogoda, zmienia się świat; i ja zmieniam się wraz z nimi."


Graham Masterton

Ciało i krew
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt