Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
27 września 2019

Recenzja książki
Miasteczko Anterrey. Znamię

Daniel Radziejewski

6.5
średnia ocena
8
ocena recenzenta

Autor recenzji

Miasteczko Anterrey. Znamię - Recenzja:

Miasteczko Anterrey - odwiedzasz na własną odpowiedzialność

"Miasteczko Anterrey. Znamię" Daniela Radziejewskiego przenosi nas do tytułowej miejscowości, w której spotykamy zdezorientowanego pisarza z amnezją wsteczną. Utrata pamięci sprawiła, że nie wie kim jest on sam, a tym bardziej tajemnicza kobieta, która się nim opiekuje. Powoli przyswaja otaczający go świat, a obok jego własnych dzieł na półkach leżą m.in. "Za zamkniętymi drzwiami" B.A. Paris, czy też "Podpalaczka" Stephena Kinga.

Nie jest to wybór przypadkowy. Autor tym samym puszcza oczko do czytelnika, gdyż sama atmosfera książki jest mocno osadzona w stylu thrillera. Poniekąd też kryminału, gdyż z dalszych rozdziałów dowiadujemy się, że w ciągu dwóch tygodni w Anterrey zniknęły trzy osoby. Po prostu przepadły: ksiądz, młody chłopiec i aptekarka, których poszukiwaniem zajmuje się miejscowa policja. Więcej nie zdradzę. Warto jednak zaznaczyć, że niebagatelną rolę odgrywa w książce właśnie sama zagadkowa miejscowość, o której autor ustami Indianina mówi:

Anterrey (...) nie jest zwykłym miasteczkiem. To miejsce na pograniczu wymiarów, gdzie moc z zaświatów przenika do naszego życia doczesnego. To miejsce, do którego wkraczają dusze, by zamknąć niedokończone sprawy z poprzedniego wcielenia. To miasto po drugiej stronie życia, ale jeszcze nie w objęciach śmierci.

Nie bez przyczyny w książce znajduje się nawiązanie do Kinga. Anterrey przypomina kingowskie "Pod kopułą". Atmosfera książki Radziejowskiego jest niezwykle mroczna i duszna. Czujemy, że znaleźliśmy się w miejscu, do którego nigdy świadomie nie chcielibyśmy trafić, ot taki koniec świata z własnymi demonami.

Autor sprawia, że czytając nasiąkamy tym klimatem z pogranicza realności i przenosimy się w wielce niepewną rzeczywistość. Nie jest to lektura łatwa. I choć ciekawych i wciągających wątków nie brakuje, poprzez tę właśnie specyficzną atmosferę, zanurzamy się powoli w świecie wykreowanym przez Radziejowskiego i zastanawiamy co też nas zaskoczy za kilka stron. Czytamy nieco wolniej, racząc się opisami, dzięki którym przenosimy się w ten tajemniczy zakątek.. Niespiesznie dając się wciągnąć w tą grę autora. Nie wiedząc, czego się spodziewać. Mając bowiem zamiłowanie do thrillerów i kryminałów, posiadamy jako takie pojęcie jak będzie przebiegała akcja. W Anterrey pomału i nie bez przyjemności poznajemy reguły rządzące miasteczkiem i jego mieszkańcami.

Smakujemy tę lekturę z ciekawością. Choć opisy mogą momentami nużyć, są więcej niż usprawiedliwione, bowiem to, co jest mocą książki Radziejowskiego to klimat i atmosfera. Nie jest to pozycja typowa dla polskiego rynku wydawniczego, tym większą czytanie jej sprawia radość. 

Richard Murray, jeden z głównych bohaterów, podsumowuje sytuację w ten sposób:

- Życie w Anterrey udziela się każdemu. Nie zrozumie tego ktoś, kto tu nigdy nie mieszkał

Podobnie z książką Radziejowskiego. Nie zrozumie jej świetności ten, kto nie czytał. Zatem polecam oddać się lekturze. Nie znajdziecie tu sielanki, ale bardzo interesującą, polską powieść.

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika Mery

Liczba wyświetleń: 131


Tagi książki (0)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

fprefect - 6674 ptk.
Mery - 1199 ptk.
aleksandra.wen - 757 ptk.
AylaBlack - 737 ptk.
ambros - 714 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"(…) doprawdy, martwiła się tym, że nie potrafi się martwić."


Jane Austen

Mansfield Park
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt