Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
2 kwietnia 2020

Recenzja książki
Szkoda, że twoi rodzice nie przeczytali tej książki. A twoje dzieci docenią, że ją znasz


9.0
średnia ocena
10
ocena recenzenta

Autor recenzji

Szkoda, że twoi rodzice nie przeczytali tej książki. A twoje dzieci docenią, że ją znasz - Recenzja:

Jak przeszłość naszych rodziców wpływa na przyszłość naszych dzieci?

Dzieci nie mam, ale po przeczytaniu tej lektury już wiem, na co mogłabym zwrócić uwagę. I wiem też, co moi rodzice mogli zmienić te kilka lat temu, by moje dorosłe życie dziś mogło wyglądać trochę inaczej.

„Dziecko to jednostka, która jest częścią całego systemu. Oprócz bliskich relacji rodzinnych w tym systemie jest też przedszkole, szkoła, przyjaźnie dziecka i zajęcia dodatkowe. Warto przyjrzeć się temu systemowi i zrobić wszystko, co w naszej mocy, by uczynić go najlepszym możliwym środowiskiem dla Ciebie i Twojego dziecka. Nie chodzi jednak o system idealny. Taki przecież nie istnieje.”

Książka wydana przez Agorę składa się z 6 części. Pierwsza część, „Twoje rodzicielskie dziedzictwo”, pokazuje, jak bardzo dzieciństwo naszych rodziców wpłynęło na ich dorastanie i dorosłość, a tym samym na nasze życie. Wiele reakcji rodziców, które obserwujemy dziś, ma swoje źródła w ich dzieciństwie, a dorośli dziś ludzie powielają dalej te same schematy. I im szybciej je sobie uświadomią, tym większa szansa, że my zauważymy je u siebie – a dzięki temu nasze dzieci będą mogły mieć szczęśliwsze dzieciństwo. Drugi rozdział, zatytułowany „Środowisko Twojego dziecka”  skupia się na rodzinie. Przekazane są tu historie, ale również dobre rady, związane z rozwodem czy kłótniami rodziców.

„Nie zawsze jako dorośli uświadamiamy sobie, że nasze negatywne relacje z partnerem potęgują cierpienie emocjonalne dzieci. Jeśli zdajemy sobie z tego sprawę, trudno nam jako rodzicom patrzeć na ból dziecka. Jeszcze gorzej się poczujemy, gdy dotrze do nas, że to my sami ten ból wzmacniamy”.

„Uczucia” to rozdział trzeci. Dowiemy się, dlaczego ważna jest akceptacja nastroju i możliwość wyrażania negatywnych emocji, jeden z podrozdziałów mówi także o niebezpieczeństwach związanych z blokowaniem uczuć. Pozostałe rozdziały to Budowanie fundamentów więzi, Warunki dobrego zdrowia psychicznego oraz Zachowanie.  

 „Jeden z przyjaciół moich rodziców zapytał mnie, gdy miałam dwanaście lat, czy mam szczęśliwe dzieciństwo. Odpowiedziałam mu: ”nie, nie bardzo”. Rzeczywiście, wówczas przez większość czasu nie czułam się szczególnie szczęśliwa. Ojciec usłyszał moją odpowiedź i ze złością zaprotestował: „Co za bzdury!” – powiedział. – „Masz idylliczne dzieciństwo, bardzo szczęśliwe. Co za bzdury!”. Ponieważ był moim ojcem – ukochanym, choć przerażającym tatą – czułam, że musiałam się pomylić. Zmieszałam się, niepewna własnych uczuć.”

Co najciekawsze, a co i najważniejsze w tej książce – czytając każdą kolejną stronę, uczymy się przede wszystkim o sobie. Zaczynamy poznawać i rozumieć swoją przeszłość, jej wpływ na dorosłe życie, a także deficyty, które mogą rzutować na wychowanie własnego dziecka. Książka pisana jest w bardzo zrozumiały sposób, nie poradnikowy, co jest dużym plusem, ponieważ czytając ją czujemy się bardziej jak w rozmowie z koleżanką niż w gabinecie psychoterapeutycznym. Autorka zwraca uwagę na rodzicielstwo bliskości, podążanie za dzieckiem i jego potrzebami, co jest mocnym kontrastem w stosunku do rodziców, którzy tworzą plany co do minuty i wierzą, że surowa dyscyplina jest jedynym sposobem na wychowanie dziecka. Dawno też nie czytałam lektury, która miałaby tak idealnie dobrany tytuł. Z wielkim szacunkiem kłaniam się autorce za kawał dobrej roboty.    

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika mkcelinska

Liczba wyświetleń: 54


Tagi książki (1)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Majkson - 245 ptk.
Mery - 223 ptk.
Mirka - 200 ptk.
NovaeRes - 180 ptk.
wsercuksiazki - 154 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Może świecić słońce, promienie mogą rozkosznie ślizgać się po morskich falach, ale w umyśle twórcy horrorów zaczyna już napływać wzbudzający dreszcz cień."


Graham Masterton

Dwa tygodnie strachu
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt