Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
21 maja 2020

Recenzja książki
Stay Away

Weronika Dobrzyniecka

6.0
średnia ocena
5
ocena recenzenta

Autor recenzji

Stay Away - Recenzja:

„Stay away” - młodzieżowy przeciętniak

„Stay away” to najnowsza książka Weroniki Dobrzynieckiej. Jest kontynuacją, drugim tomem, serii „Run away”, przy czym warto zaznaczyć, że znajomość poprzedniej części nie jest konieczna, aby mieć frajdę z lektury, gdyż autorka w początkowej fazie książki wyjaśnia przeszłość bohaterów. Paradoksalnie, chyba nawet większą przyjemność można czerpać z niewiedzy. Gwarantuje to dodatkowe zaciekawienie historią i działa in plus. Tak było w moim przypadku.

 

W akcję zostajemy wciągnięci rok po wydarzeniach z „Run away”. Główna bohaterka, Etinnette mieszka w Paryżu, studiuje i pracuje w pizzerii. Prawie zapomniała już o perypetiach, jakie zafundował jej ojciec-narkotykowy boss. Ma chłopaka, z którym może nie iskrzy zbytnio, ale jest bezpiecznie i wygodnie, poprawnie.

 

Wszystko zmienia się gdy niby przypadkiem widzi w nocy na ulicy Austina. Płatnego mordercę, który według wszelkich przesłanek powinien obecnie przebywać w Australii. Serce zaczyna bić mocniej z powodu wspomnień i zagrożenia... bowiem mężczyzna zapowiedział, ze pojawi się wraz z niebezpieczeństwem. Czy to on jest tajemniczym klientem, którego obsługują w pizzerii codziennie, a nikt nie widział jego twarzy?

 

Trochę to naiwne, że dziewczyna z taką przeszłością jak Etinnette nie skojarzyłaby podejrzanego, ukrywającego się konsumenta ze swoim poprzednim życiem. To przecież oczywiste, że przychodzimy do lokalu codziennie na zmiany danej kelnerki, siedzimy w kapturze i w ramach zamówienia podajemy kartkę, aby nie zdradzić własnego głosu... po prostu standard. Tych przejawów naiwności jest w książce więcej i to mój główny zarzut.

 

Drugą wadą jeśli można to tak nazwać, jest niekonsekwencja gatunkowa. Niby sensacja, morderstwa, płatni killerzy, narkotyki, a w rzeczywistości dzierlatka z sianem w głowie, która narzeka co rusz, że partner nie pozwala jej prowadzić samochodu, ale przecież jest jej z nim średnio dobrze.

 

Jeśli więc nie odstrasza Was obyczajowo-romantyczny, rozbudowany wątek, możliwe że ta książka jest przeznaczona właśnie dla Was. Czyta się ją lekko, nie jest to wymagająca lektura, nie jest też do końca dopracowana, ale biorąc pod uwagę, ze to dopiero druga książka autorki, w dodatku młodej, Dobrzyniecka ma dziewiętnaście lat, można potraktować powieść jako swoistą fantazję young adult.

 

Mnie irytowały wyżej wymienione niuanse, jeśli jednak szukasz lektury nieskomplikowanej, nieco płytkiej, przez którą można swobodnie przebrnąć w jeden wieczór, próbuj. Wychodzę z założenia, że warto kosztować nowych wrażeń czytelniczych, a autorzy niejednokrotnie rozkręcają się wraz z dorobkiem, może wiec sięgnę po kolejną powieść Dobrzynieckiej, gdy autorka będzie dobiegać czterdziestki.

 

„Stay away” nie zachwycił mnie na tyle, by uczynić to wcześniej. Nie jest to zła lektura, ale zwyczajnie przeciętna. Wskazana, gdy chcemy się odmóżdżyć, jednak nie na tyle porywająca by czekać z niecierpliwością na kolejne dzieła autorki.

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika Gość

Liczba wyświetleń: 8


Tagi książki (0)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 2311 ptk.
magical_bookcase - 1738 ptk.
Mery - 948 ptk.
Ervisha - 628 ptk.
ambros - 510 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Kłamstwo ma charakterystyczny zapach. Prawda też."


Harlan Coben

Zaginiona
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt