Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close
25 kwietnia 2016

Recenzja książki
Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko

Leon Knabit, Łukasz Wojtusik

Oficjalna recenzja zespołu BookHunter.pl

7.0
średnia ocena
7
ocena recenzenta

Autor recenzji

Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko - Recenzja:

Memento mori!

Mimo, że do Kościoła mi nie po drodze, a wokół samej wiary krążę objazdami, to z zainteresowaniem sięgnęłam po wywiad-rzekę Łukasza Wojtusika z ojcem Leonem Knabitem z tynieckiego klasztoru. O samym zakonniku słyszałam tzw. „coś tam”, czyli tu coś i tam coś. W każdym razie, obiło mi się o uszy, że jest inteligentny, dowcipny i dosyć znany. Ale głównie zachęcił mnie temat rozmowy – śmierć, a sympatia do ojca Knabita pojawiła się wraz z czytaniem jego wypowiedzi.

Mamy więc główny wątek – śmierć, której mniej lub bardziej, boi się właściwie każdy z nas. Każdy też zapewne zastanawia się, co jest „potem”. Nic? Chrześcijańskie niebo? Reinkarnacja? Każdy też w pewnym momencie swojego życia musi przejść przez śmierć kogoś bliskiego, czasem nawet będąc przy nim w tym trudnym momencie. Towarzyszą temu bolesne emocje, z którymi ciężko sobie poradzić.

Śmierć chcemy wyprzeć z naszej świadomości – tą naszą, bo śmiercią innych ludzi jesteśmy zewsząd bombardowani. Wypadki, wojny, zabójstwa, samobójstwa, choroby, epidemie… Jak również niezdrowa fascynacja brutalnym zabijaniem, przewijająca się w mediach, grach, literaturze. Śmierć jest chlebem powszednim, początek i koniec życia to naturalny porządek rzeczy. Wiemy o tym, ale równocześnie staramy się nie przyjmować do wiadomości tego, że i nas kiedyś, prędzej czy później, już nie będzie.

Śmierć to poważny temat i kontrowersyjna (choć żyzna) gleba pod żarty. Osoby duchowne to już w ogóle powinny zachować, o ironio, śmiertelną powagę w stosunku do śmierci. A jednak da się mówić o niej z lekkością, swobodą, bez bólu i ukrywania faktu jej nieuchronności – i w dodatku w taki sposób przemawia zakonnik! Nawet dziennikarz prowadzący wywiad wielokrotnie się dziwi – ale jak to tak swobodnie o umieraniu?

Z perspektywy osoby duchownej u schyłku życia (życząc ojcowi Knabitowi jak najdłuższego życia i tak nie można nie zauważyć, że osiemdziesiąt siedem lat to jednak już, dłuższa lub krótsza, końcówka życia) może faktycznie śmierć nie jest niczym przerażającym. Przecież wierzy w to, że coś dobrego jest dalej. Chce to sprawdzić i w sumie nie może się doczekać. Jednak będzie mu smutno, gdy na długo wyląduje w Czyśćcu. Prowadzona w pogodnym tonie rozmowa ma momenty wesołe (nie mylić z wesołkowatością), ale i też poruszane są kwestie bardzo poważne. Problem eutanazji (której, co ciekawe, ojciec nie potępia stuprocentowo) ofiar wojen, terroryzmu, śmierci na szeroką skalę, przeplata się z codziennym, osobistym doświadczaniem cierpienia i umierania, swojego bądź osób bliskich.

Jak poradzić sobie z żałobą i pustką po tych, którzy odeszli? Jak, będąc śmiertelnie chorym, nie dokładać członkom rodziny bólu, którego i tak doświadczą po naszym odejściu? Jak zachować godność i nie poddać się teatralnej rozpaczy? Jak w codziennym życiu znosić świadomość własnej śmiertelności? W każdej z dwunastu rozmów, na które podzielona jest książka, poruszane są trochę inne zagadnienia, zadawane są trochę inne pytania, czasem główny temat schodzi na dalszy plan, by za chwilę znowu do niego nawiązać i wrócić. Oczywiście wypowiedzi pełne są nauki chrześcijańskiej, myśli z Pisma Świętego, ale uwaga, nie są to oklepane, do znudzenia powtarzane fragmenty (jak bywało na kazaniach, gdy jeszcze do kościoła chodziłam). Zaprezentowane są uniwersalne przemyślenia i wartości, które w zasadzie każdy, czy to chrześcijanin, czy niewierzący, może do siebie przyjąć i dostosować do swojego systemu wartości.

Ale nuda, można pomyśleć, wywiad ze starym zakonnikiem. W tym wypadku to nic podobnego! Lekkość, z jaką ojciec Knabit się wypowiada, zadziwiająca świeżość jego poglądów oraz sprawnie kierowana przez Wojtusika rozmowa, sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko i jednym tchem – mnie to zajęło jedno niedzielne przedpołudnie. Po prostu chce się wiedzieć, co jeszcze ma do powiedzenia ten niezwykle błyskotliwy benedyktyn. Dodatkowego uroku porządnie wydanej książce dodają uderzająco piękne i klimatyczne fotografie Adama Golca. Aż ciarki przechodzą przy wpatrywaniu się w nie. Po prostu majstersztyk!

Zatem, jeśli myślicie, że czeka was grzmienie z ambony, straszenie piekłem, powtarzanie wyświechtanych frazesów, to jesteście w błędzie. Myślę, że dla osób wierzących to pozycja obowiązkowa, a dla heretyków mojego pokroju jest to bardzo wartościowa lektura, co pokazuje, że są tematy i wartości moralne uniwersalne, czy to chrześcijanin, czy „innowierca”, czy ateista.

 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Benedyktynów Tyniec.

 

Zobacz wszystkie recenzje użytkownika aniakonda

Liczba wyświetleń: 604


Tagi książki (14)

przejdź na stronę książki


Skomentuj recenzję, czy masz coś do dodania?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Ostatnie patronaty
Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Przy-Kawie-Z-Ksiazka - 1971 ptk.
patcyr - 1111 ptk.
dona - 1084 ptk.
matlaczi - 511 ptk.
Szczypta-Kasi - 487 ptk.

zobacz pełny ranking

23440 książek
nasz cel: 30 000, do dodania pozostało 6560

2818 adaptacji
nasz cel: 3 000, do dodania pozostało 182

3720 autorów ze zdjęciami
nasz cel: 4 000, do dodania pozostało 280

Losowy cytat

"Oczywiście małżeństwo to duże ryzyko, ale są gorsze rzeczy."


Lucy Maud Montgomery

Ania z Avonlea
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2017 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt