Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła?

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Zapomniałeś/aś hasła? Podaj swój adres e-mail.
Otrzymasz link, dzięki któremu zresetujesz hasło.

Error message here!

Powrót do logowania

Close

Szepty Blogosfery #7 – poznaj blogerów książkowych!

4 stycznia 2018

Szepty Blogosfery wchodzą w kolejny rok! Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam kolejne trzy niebanalne blogerki. Kto ma parcie na klawiaturę? Komu codziennie przelatuje przed oczami tyle liter, że trudno je zliczyć? Kto jest uzależniony od czekolady? Nie musicie długo szukać – miłej lektury!

 

Imię: Monika
Nazwa Bloga: Halmanowa
Adres Bloga: http://www.halmanowa.pl/

1. Nazwa bloga wzięła się od…:
…mojego nazwiska, rzecz jasna. Właściwie nie tak całkiem mojego. Przywłaszczyłam je sobie, gdy zostałam żoną, panią Halmanową.

2. Założyłam bloga, ponieważ…:
…mam parcie na klawiaturę, he he. A może to zespół niespokojnych palców? Mniejsza z tym. Nie bawmy się w terminologię. Bycie żoną wcale nie oznacza, że cały dzień spędzam w kuchni przy garach. Mąż bardzo mocno mi kibicuje i wspiera w realizowaniu moich pasji, a jedną z nich jest właśnie pisanie. Niektórzy twierdzą, że dobrze mi to wychodzi, inni zaś, że wyjdzie mi to bokiem. Ale ja się nie poddaję, robię to, co kocham, i to już jest powód do satysfakcji.

3. Mój blog wyróżnia się spośród innych…:
…na pewno logiem. Nikt nie ma takiego jak ja! I nazwą oczywiście. No i jeszcze stylem pisania – każdy bloger ma swój własny przecież. Czy nie? Jeśli się mylę, to pacnijcie mnie w łepetynę. W każdym (bez bądź) razie nikogo nie kopiuję, jestem sobą i piszę to, co myślę. Czasem z nutką ironii, sarkazmu. Podobno (tak słyszałam) czasem udaje mi się kogoś rozbawić. Ach, zapomniałabym! Bardzo dbam o to, żeby w moich blogowych postach nie pojawiały się błędy. Czy to ortograficzne, czy stylistyczne. Dużą uwagę zwracam na przecinki. Nie, skłamałam. Nie zwracam dużej uwagi na przecinki. Zasady ich stawiania musiałam wyssać z mlekiem matki (wątpliwa opcja) albo wpoić je sobie przez bliski kontakt z literaturą już od małego (bardziej prawdopodobna opcja).

4. Najciekawszą książką, którą ostatnio przeczytałam, jest…:
Głód miłości Natalii Nowak-Lewandowskiej. Książka ta stanowi wiarygodne i poruszające studium osoby z pogranicznym zaburzeniem osobowości (borderline). Autorka ukazuje główne problemy, z jakimi zmagają się osoby chore: odrzucenie, napiętnowanie, dyskryminację, plotki, brak zaufania nie tylko ze strony obcych ludzi, ale i najbliższych, nadmierną troskę lub wręcz próby przejęcia całkowitej kontroli przez rodzinę, brak szacunku, a co za tym idzie – osamotnienie, poczucie bycia osaczonym i nierozumianym, brak jakiegokolwiek realnego oparcia. W tej powieści Natalia Nowak-Lewandowska skupia się na osobach z problemami psychicznymi, które po dziś dzień zderzają się z silnym ostracyzmem społecznym. Dużo większym niż w przypadku innych „wstydliwych” dolegliwości, takich jak AIDS, choroby weneryczne czy choćby otyłość.

5. Moim zdaniem najbardziej przecenionym autorem jest…:
Żeby z pełną stanowczością uznać danego autora za przecenionego, musiałabym najpierw poznać całą jego twórczość. Istnieje tylko jedna osoba, której powieści wszystkie przeczytałam. Jest nią E. L. James. Czy muszę coś więcej dodawać? Muszę? No to dodam. Tak, znajduje się ona na mojej prywatnej liście przecenionych autorów. Jako jedyna. Póki co…

6. Za to mój ulubiony autor to…:
Terry Pratchett. Podziwiam jego styl pisarski i humor bijący z książek. A także sposób, w jaki nawiązywał w swoich powieściach do kultury masowej – zaskakujący, zupełnie niespodziewany, ale całkowicie dla mnie zrozumiały i zwykle zabawny. Bohaterowie wykreowani przez Pratchetta bardzo często wywołują u mnie szeroki uśmiech, zwłaszcza jeśli są to parodie innych postaci bądź rzeczywistych osób.

7. A moja ukochana książka/seria to…:
Świat Dysku – bo chyba nikt nie podejrzewał mnie o to, że Pięćdziesiąt twarzy Greya?

8. Wstyd się przyznać, ale nie czytałam jeszcze…:
…ani jednej książki Remigiusza Mroza. Czasem mam wrażenie, że to dlatego, że nie przepadam za zimą. Lubię ciepło :)

9. Jako kolejnego bloga do cyklu nominuję…:
…Sandrę z bloga Rosa Czyta (http://rosaczyta.blogspot.com/).

10. O mnie:
Zwariowana 29-latka, warszawianka z pochodzenia, gdańszczanka z wyboru. Pedagog i specjalista pracy z rodziną. Na co dzień przykładna, kochająca żona z tendencją do zołzowatości. To właśnie ja, Monika. Uwielbiam się droczyć, przekomarzać i toczyć bitwy na słowa. Ironię i sarkazm wyssałam z mlekiem ojca. Mam fioła na punkcie poprawnej polszczyzny i cały szereg innych wad. Uwielbiam czytać, zdarza mi się też coś skrobnąć tu i tam. Jestem energiczna, wszędzie mnie pełno. Nie znoszę nudy, no, chyba że mam ochotę na parę minut nicnierobienia.


Imię: Kasia
Nazwa Bloga: Tyle liter przed oczami…
Adres Bloga: https://tyleliter.blogspot.com/

1. Nazwa bloga wzięła się od…:
Ilości liter, które codziennie przelatują przed moimi oczami. Kiedy blog powstawał, czytywałam po dwieście, trzysta czy czterysta stron dziennie. Czasami nawet więcej. Trudno zliczyć, ile to liter. Teraz, niestety, nie mam już tyle czasu na lekturę, ale i tak poświęcam książkom bardzo dużą część mojego wolnego czasu.

2. Założyłam bloga, ponieważ…:
Nie miałam z kim rozmawiać o książkach wypełniających moje dni. Kiedy blog powstawał, mieszkałam za granicą, wśród otaczających mnie ludzi tylko nieliczni mówili po polsku, a co dopiero mówić o czytaniu polskiej literatury. Drugim powodem było mobilizowanie samej siebie do pisania – zawsze było ono moim hobby, ale często zdarzało mi się je zaniedbywać. Teraz każda przeczytana książka łączy się ze stworzeniem recenzji lub postu do niej nawiązującego. Nie mogę więc narzekać, że nie mam o czym pisać.

3. Mój blog wyróżnia się spośród innych…:
Tym, że „robię swoje”. Trudno mówić o wyróżnianiu się na tle tak wielkiej blogosfery, jednak jeśli miałabym coś znaleźć, jest to właśnie robienie wszystkiego na swój sposób i według własnego wzorca, bez zwracania uwagi na modę, daty premier czy możliwości współpracy z wydawnictwami. Piszę i czytam poniekąd obok tego wszystkiego. Owszem, czytam inne blogi, ale sugeruję się tylko niektórymi. A moje lektury niekoniecznie musiały mieć premierę w ostatnich kilku tygodniach. Ponadto nie znajdziecie u mnie ani jednej recenzji romansu czy powieści zaliczającej się do tzw. literatury kobiecej.

4. Najciekawszą książką, którą ostatnio przeczytałam, jest…:
Nie da się wymienić jednej, ale ograniczę się do trzech. Pierwszą będzie z pewnością Exodus Łukasza Orbitowskiego – dawno żadna książka nie uświadomiła mi tak dobitnie tego, jak bardzo większość z nas boi się żyć naprawdę. Druga to Czarna Wojciecha Kuczoka – wstrząsająca, oparta na faktach opowieść o tym, jak małomiasteczkowa społeczność i jej zasady potrafią wyniszczyć człowieka. Jako trzecią wymienię publikację, która jest swego rodzaju połączeniem eseju i reportażu: \Bunt. O potrzebie rewolucji seksualnej na Bliskim Wschodzie Mony Eltahawy. To książka, która wzbudziła we mnie skrajne emocje, ponieważ nie rozumiem, jak w XXI wieku mogą istnieć miejsca, gdzie życie kobiet regularnie zamieniane jest w piekło.

5. Moim zdaniem najbardziej przecenionym autorem jest…:
Mam wrażenie, że więcej mamy ostatnio na rynku przecenionych autorów niż tych niedocenionych. Z pewnością do tych pierwszych, w moim mniemaniu, zalicza się Harlan Coben. Audiobooka jego książki Tylko jedno spojrzenie wysłuchałam do końca tylko dlatego, aby z czystym sercem móc napisać negatywną recenzję. Jego pisarstwo jest dla mnie niespójne, męczące i mało realistyczne. Za przecenionego uważam także Remigiusza Mroza, choć napisałam kilka względnie pozytywnych recenzji jego książek. Pisarz ten wie, jak trzymać czytelnika w nieustannym napięciu, ale nie wszystkie jego książki są całkowicie spójne, a i w kwestii języka mógłby się jeszcze sporo nauczyć.

6. Za to mój ulubiony autor to…:
Karl Ove Knausgård. Nazwałam nawet swojego kota na jego cześć. Nikt tak jak Knausgård nie pisze o codzienności, nie przyznaje się do porażek i nie mówi wprost, że mimo iż życie ma swoje uroki, jest przede wszystkim pełne bólu. Poza tym sposób, w jaki w Mojej Walce zastanawia się nad motywami i uczuciami innych, jest cudowny.

7. A moja ukochana książka/seria to…:
Oczywiście Moja walka wspomnianego już Knausgårda. Choć muszę też wspomnieć o Pianistce Elfriede Jelinek, do której często wracam ze względu na niezwykle intensywny język i perfekcyjne ujęcie toksycznych relacji rodzinnych.

8. Wstyd się przyznać, ale nie czytałam jeszcze…:
Jest wiele takich książek. Z półki patrzą na mnie z wyrzutem Buddenbrookowie i Czarodziejska Góra Thomasa Manna, a także Finneganów tren Jamesa Joyce'a. Choć przyznaję, że ta ostatnia książka jest zbyt trudna, bym była w stanie ją przeczytać. Do mojej listy wstydu dopisałabym także W poszukiwaniu straconego czasu Marcela Prousta.

9. Jako kolejnego bloga do cyklu nominuję…:
Olgę z bloga Okiem Wielkiej Siostry (http://okiemwielkiejsiostry.blogspot.com/). Czytam jej recenzje od początku mojej przygody z blogowaniem i zapewniam, że zawsze można znaleźć tam rzetelną, dobrze napisaną opinię na temat książek, które naprawdę warto przeczytać. Wiele razy dałam się Oldze namówić na różne pozycje i ani razu nie żałowałam.

10. O mnie:
Polonistka, miłośniczka kotów i nałogowa czytelniczka. Na co dzień pracuję jako redaktorka, więc niemal całą dobę obracam się wśród słów. Jak widać, jeszcze mi się to nie znudziło.

 

 


Imię: Magda
Nazwa Bloga: Smooky – subiektywnie
Adres Bloga: http://www.smooky.pl/

1. Nazwa bloga wzięła się od…:
W sumie to spory przypadek. Bardzo długo rozmyślałam nad nazwą, która byłaby chwytliwa, i zrezygnowana w pewnym momencie wpadłam na „Smooky”, które w zasadzie nie oznacza nic konkretnego. Z kolei drugi człon nazwy, „subiektywnie”, jest tylko podkreśleniem zamysłu całego bloga i mojego sposobu postrzegania książek.

2. Założyłam bloga, ponieważ…:
Odkąd sięgam pamięcią, uwielbiam czytać, a pisanie wynika z wewnętrznej potrzeby, której jak dotąd nie zdołałam w żaden sposób wykorzenić. Zakładając bloga, mogłam połączyć te dwie pasje. Chciałam dzielić się wrażeniami po lekturze dobrej książki, która warta jest uwagi, i poznać innych książkomaniaków.

3. Mój blog wyróżnia się spośród innych…:
Czystym subiektywizmem. Z pewnością będę nielicznym wyjątkiem spośród blogów książkowych, ale nie jestem związana współpracą z żadnym wydawnictwem i sama sobie jestem panią. Czytam, co chcę, kiedy mogę i w takiej ilości, na jaką pozwala mi ograniczony czas. Zawsze jestem przy tym szczera w stawianych opiniach.

4. Najciekawszą książką, którą ostatnio przeczytałam, jest…:
Sporo tego jest, ale jeśli miałabym wybrać tylko jedną, wskazałabym tę, która oczarowała mnie odmiennością, a jest to Making faces Amy Harmon. Wydawać by się mogło, że to kolejne, oparte na schemacie NA, ale tak naprawdę to poruszająca i bardzo mądra książka, która zakorzenia się w sercu i udowadnia, że piękno to nie ładna buzia i wysportowana sylwetka. Niezwykła historia z głębią, w której trzeba umieć czytać między wierszami, naprawdę rozumieć oczywistości i znaleźć w sobie wrażliwość, by dostrzec precyzyjnie ukryte piękno tam, gdzie na pierwszy rzut oka widać tylko brzydotę.

5. Moim zdaniem najbardziej przecenionym autorem jest…:
Staram się jednak nie stawiać takich ocen. Każdy ma prawo czytać, co chce i to, co mu odpowiada. Nie wszystkim będzie podobało się to samo, to rzecz gustu, a z tymi się nie dyskutuje :)

6. Za to mój ulubiony autor to…:
Mam całą listę ulubionych autorów. Z zagranicznych jest to król powieści obyczajowych Nicholas Sparks oraz moja ukochana Brittainy C. Cherry. Natomiast jeśli chodzi o rodzimych autorów, zawsze ostrzę pazurki na książki Agaty Czykierdy-Grabowskiej, która jak nikt potrafi tworzyć „zwykłe niezwykłe” New Adult naszpikowane ciętym dowcipem, błyskotliwymi dialogami, intensywnymi emocjami i nietuzinkowymi bohaterami, z którymi każdy chciałby się zaprzyjaźnić. Szczególne miejsce zajmuje w moim sercu również twórczość niezastąpionej Ani Dąbrowskiej, która za pomocą emocji pęczniejących na stronicach jej powieści bez trudu rozrywa serca czytelników na strzępy, a po chwili pełnym ciepła uśmiechem skleja poszarpane fragmenty w całość. Majstersztyk.

7. A moja ukochana książka/seria to…:
Książki Nicholasa Sparksa i Brittainy C. Cherry. Poza tym do moich ukochanych powieści zaliczają się Making faces, Pod skórą, W rytmie passady, Przeminęło z wiatrem, Wichrowe wzgórza, Zielona mila, Bez słów, Gus, Ugly love i Maybe Someday.

8. Wstyd się przyznać, ale nie czytałam jeszcze…:
Mam całą listę takich książek, które już dawno powinnam przeczytać, a które wciąż zalegają na półce, tworząc nieustannie rosnący stosik „zaległości”.

9. Jako kolejnego bloga do cyklu nominuję…:
http://zapatrzonawksiazki.pl/.

10. O mnie:
Mazowszanka, dobrze po dwudziestce, ale jeszcze przed trzydziestką. Estetka, niepoprawna romantyczka i zdyscyplinowana perfekcjonistka. Połączenie realistki i marzycielki w idealnie dobranych proporcjach. Kobieta pełna energii, pomysłów i nieograniczonej kreatywności. Uzależniona od kawy, czekoladoholiczka. Od lat bezgranicznie zakochana w Hiszpanii, Włochach i wszystkim, co z nimi związane. Pasjonatka słowa pisanego, dobrej muzyki, jogi i języków obcych.


Dodane przez endriu

Czy masz coś do dodania, chcesz o coś zapytać?
Komentarze (0)


(zabezpieczenie przed botami)

/1000 wykorzystanych znaków


Popularne Tagi

Najaktywniejsi użytkownicy w tym miesiącu:

Mirka - 2311 ptk.
magical_bookcase - 1629 ptk.
Mery - 846 ptk.
Ervisha - 628 ptk.
ambros - 510 ptk.

zobacz pełny ranking
Losowy cytat

"Nie zapominaj o tym, że nie ma nic bardziej niezwykłego, niż zwykłe zdarzenia."


Arthur Conan Doyle

Przygody Sherlocka Holmesa (Zagadki Sherlocka Holmesa)
BookHunter.pl
O nas
Nasze logo
Punktacja
Do pobrania
Kontakt
Przyłącz się!
Zespół
Kogo szukamy?
Partnerzy
Wspólne cele
Dla wydawnictw
Współpraca
recenzencka

Patronat medialny
o BookHunter
Copyright © 2015 - 2020 by BookHunter.pl
O nas | Zbieraj punkty | Zespół | Regulamin | Kontakt